Jak spać, żeby się wyspać?
Znasz to uczucie, gdy rano dzwoni budzik, a łóżko przyciąga tak mocno, że wstanie z niego graniczy z cudem? Wiele wskazuje na to, że Twoja regeneracja podczas snu nie przebiegła zbyt dobrze.
Badania jasno pokazują, że słaba jakość snu ma negatywne skutki na naszą codzienną sprawność, a co gorsza na funkcjonowanie mózgu. Może to również prowadzić do nagłego przybrania na wadze czy poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Przez wiele ostatnich lat jakość i ilość snu wśród społeczeństwa znacząco spadła. Warto odwrócić tę sytuację przede wszystkim dla siebie i dla swojego samopoczucia. Oto kilka wskazówek, które pozwolą poprawić jakość Twojego snu:
Ogranicz odbiór niebieskiego światła wieczorami
Nadmierne odbieranie niebieskiego światła wieczorami sprawia, że Twój mózg dostaje sygnały, jakby wciąż była pełnia dnia. Zmniejsza to ilość melatoniny, która wpływa na rozluźnienie.
Niebieskie światło wytwarzane jest w głównej mierze przez ekrany telewizorów, laptopów czy smartfonów. Warto zatem ograniczyć ich używanie tuż przed pójściem spać. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie odpowiednich aplikacji, które blokują niepożądane światło przez telefony czy tablety.
Odpuść kofeinę późnym popołudniem
Choć kofeina ma wiele zalet, to spożywanie jej pod koniec dnia nie wpłynie dobrze na nasz sen. Kofeina wpływa dobrze na skupienie, dodaje energii, ale picie kawy kofeinowej przed snem niepotrzebnie pobudza układ nerwowy do wzmożonej pracy w czasie, gdy nasze ciało powinno się powoli przygotowywać do snu.
Według badań, spożywanie kofeiny na krócej niż 6 godzin przed pójściem do łózka znacząco pogarszało jakość późniejszego snu. Kofeina pozostaje we krwi przez 6 do 8 godzin, dlatego picie kawy po godzinie 16 nie jest zalecane.
Zredukuj nieregularne i długie drzemki w trakcie dnia
O ile krótkie, regeneracyjne drzemki są zdrowe, a nawet wskazane, o tyle długie i nieregularne spanie w trakcie dnia znacznie wpłynie na Twój sen w nocy. Dłuższe drzemki w trakcie dnia mogą rozregulować Twój wewnętrzny zegar, co może doprowadzić do problemów z późniejszym zaśnięciem.
Mówi się, że osoby, które ucinają sobie regularną, popołudniową drzemkę nie mają problemów ze snem w nocy. Ważne, żeby były one o ustalonych godzinach i nie przekraczały 30–40 minut — po tym czasie zapadamy w fazę snu głębokiego.
Postaw na regularność
Twój rytm dobowy często działa w pętli, dostosowuje się do wschodów i zachodów słońca. Będąc regularnym — budząc się i kładąc się do łóżka o ustalonych godzinach poprawimy jakość naszego snu na dłuższą metę. Nieregularny tryb życia może doprowadzić do redukcji melatoniny, która daje sygnał naszemu mózgowi, że pora iść spać.
Zadbaj o swoją sypialnię
Wiele osób wierzy, że duży wpływ na nasz sen ma nasza sypialnia. Chodzi przede wszystkim o temperaturę, hałas, oświetlenie, a nawet o ustawienie mebli. Wiele badań pokazuje, że spanie w hałasie — przede wszystkim chodzi o dźwięki z ulicy — mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę
Zapewne zauważyłeś, że podczas letnich, gorących dni znacznie trudniej jest zasnąć, prawda? Wiele mówi się o tym, że od głośności w sypialni ważniejsza jest właśnie temperatura otoczenia.
Idealną temperaturą do zasypiania dla większości osób będzie około 20 stopni Celsjusza.
Ruszaj się
W nocy, podczas snu nasze ciało osiąga najniższą temperaturę na przestrzeni całej doby. Ruch i ćwiczenia z kolei podnoszą naszą temperaturę. Im więcej ruchu, tym większą różnicę temperatur nasze ciało odczuje w nocy, to z kolei pozytywnie wpłynie na nocną regenerację.
Zaczerpnij świeżego powietrza
Warto wyjść na spacer nawet podczas pochmurnego dnia, ponieważ ilość światła słonecznego na zewnątrz jest i tak większa, niż w pomieszczeniach. Wyjście na zewnątrz zablokuje tymczasowo wydzielanie hormonów snu i poczujesz się bardziej rześko. Wieczorem możesz mieć pewność, że sen przyjdzie o wiele szybciej i łatwiej niż zazwyczaj.
