Clean eating – trend czy świadome żywienie?
Czysta dieta lub inaczej dieta czystego jedzenia polega na wyeliminowaniu żywności wysoko przetworzonej podczas przygotowywania codziennych posiłków. Wzbudza ona wiele kontrowersji – jej skrajne odmiany i brak nadzoru specjalisty w stosowaniu diety mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci.
Koncepcja clean eating została opracowana przez amerykańską trenerkę i autorkę książek Toscę Reno. Jej podstawowym zajęciem jest pomaganie ludziom w ich zdrowotnych, ale także sylwetkowych metamorfozach. Według pisarki czysta dieta pozwala więcej zjeść, a przy tym ważyć mniej i co najważniejsze – poprawić stan zdrowia.
Tylko to, co prawdziwe
By każda dieta była skuteczna, należy stosować odpowiednie zasady. Głównym założeniem diety czystego jedzenia jest całkowite wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów, które zostały całkowicie lub częściowo przetworzone. Posiłki powinny składać się z produktów określanych mianem prawdziwych, całkowicie organicznych, pochodzących z upraw i hodowli ekologicznych. Do rekomendowanych produktów należą warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz organiczny nabiał. Skrajna odmiana czystej diety całkowicie eliminuje ostatni segment z codziennego jadłospisu. Dodatkowo należy wyeliminować wszelkie tłuszcze nasycone, rafinowany cukier, konserwanty i sztuczne dodatki. Nie zalecane są także jakiekolwiek potrawy smażone.
Kolejną zasadą są zrównoważone posiłki dostarczające od 1200 do 1800 kalorii dziennie w pięciu lub nawet sześciu posiłkach. Przerwy między poszczególnymi porami jedzenia powinny wynosić nie więcej niż trzy godziny, a przynajmniej w jednym z nich należy użyć zdrowych tłuszczy. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, to ono daje najwięcej energii na cały dzień i pozwala na efektywną pracę przez kilka godzin. Stałym elementem codziennej diety jest wypijanie minimum 2 litrów wody, jednak ważne by nie była to woda kupowana w plastikowych butelkach. Warto zaopatrzyć się w wygodny bidon z filtrem, do którego można nalać wody z kranu. Według Reno sukces stosowania diety to w 80 procentach przestrzeganie właściwej diety, 10 procentach aktywność fizyczna i w 10 procentach od genów.
Prawdziwe z natury
Zastanawiając się nad wyborem diety czystego jedzenia, warto zapoznać się z zalecanymi produktami. Nie wszystkie pozycje codziennego jadłospisu można w łatwy sposób zamienić na ten bardziej naturalny i ekologiczny. Do zdrowych tłuszczy zaliczamy olej kokosowy, słonecznikowy lub z pestek winogron. Sięgając po produkty mączne, lepiej wybrać te pełnoziarniste, bez dodatku konserwantów – makarony, ryże, komosa ryżowa czy amarantus. Najbardziej kontrowersyjną kategorią jest nabiał. Według skrajnych wielbicieli czystej diety występuje przekonanie, że nabiał całkowicie powinien być zastąpiony innymi produktami. Jeżeli jednak chcemy zostawić go w swojej diecie, możemy sięgnąć po organiczne jogurty naturalne i greckie, maślankę czy serek wiejski. Jeśli całkowicie mamy zamiar wyeliminować te produkty ze swojego menu, to możemy zastąpić je mlekiem migdałowym, sojowym lub kokosowym. Myśląc o ważnej podstawie większości potraw – białku – należy sięgać po mięso z hodowli, w której nie stosuje się hormonów i antybiotyków. Dla lubiących słodkie dodatki zamiast zwykłego cukru pisarka rekomenduje takie zmienniki jak cukier daktylowy, miód, syrop klonowy czy stewię. Ważne by jednak używać je w małych ilościach.
By nie popaść w skrajności
Eksperci zgodnie zauważają, że podstawą sukcesu stosowania diet jest niepopadanie w skrajności, tylko świadome i racjonalne planowanie swoich posiłków. Ekstremalne przypadki wykorzystania czystej diety zakładają całkowite wykluczenie glutenu, zbóż i nabiału, a czasami nawet ograniczenie się do spożywania tylko produktów surowych.
Każda dieta powinna być w odpowiedni sposób dostosowana do organizmu, do jego potrzeb i trybu funkcjonowania. Inne zapotrzebowanie mają osoby pracujące w biurze, które mają ograniczoną aktywność a inne sportowcy, potrzebujący znacznie więcej energii. Wygląd i poprawiająca się sylwetka to tylko jeden z aspektów stosowania diety, ważne by jednocześnie kontrolować parametry najważniejszych narządów wewnętrznych. To o nie powinno dbać się najbardziej przy nagłych zmianach żywieniowych. Nie każde „zdrowe” jedzenie może być dla każdego „zdrowe”. Należy pamiętać, by eliminując produkty dostarczające ważne składniki odżywcze, zastąpić je innymi, które równie wystarczająco to zapotrzebowanie zaspokoją.